#4043. Τοποθέτηση σήμανσης, συχνότητα αδειασματος κάδων.

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Αποκομιδή απορριμμάτων
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης
Δημιουργήθηκε: 17-11-2021 11:12:31 (πριν 11 μέρες)
Ενημερώθηκε: 18-11-2021 11:03:09 (πριν 10 μέρες)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.543852773678665
Γεωγραφικό μήκος: 23.051538951694965
Προβολές: 14
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Παρατηρείται το φαινόμενο από πολλούς να τοποθετούν τις σακούλες απορριματων εκτός κάδων όταν αυτοί είναι πλήρεις. Αυτό φυσικά έχει το δυσάρεστο αποτέλεσμα να σκίζουν τις σακούλες τα αδέσποτα και να γεμίζει ο τόπος αποφάγια κωλοχαρτα και σερβιετες πολλά εκ των ανωτέρω περιγραφμένων μεταφέρονται από τον αέρα πιθανώς και στις αυλές αυτών που τα πέταξαν. Δεν είναι ντροπή να κρατάμε τα σκουπίδια στο σπίτι μας όταν ο κάδος είναι γεμάτος. Επειδη όμως προφανώς λόγω χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, αδιαφορίας, ίσως και κακοήθειας αυτό δεν είναι αντιληπτό από όλους, προτείνω ή την συχνότερη κένωση των κάδων για να προλαβαίνουμε τους βιαστικους που δεν θέλουν τα βρωμοσκουπιδα μέσα στο σπίτι τους αλλά πεταμένα στα πεζοδρόμια, ή την τοποθέτηση πινακίδων που να επισημαίνουν το πρόβλημα και να δίνουν σαφείς οδηγίες. Π.χ φίλε συμπολίτη (και καλά) όταν βλέπεις τον κάδο τίγκα, μην αφήνεις τις βρωμιές σου απ' έξω αλλά κρατα τα στο σπίτι σου.

linear_scale Αποκομιδή απορριμμάτων

  • Ανοιχτό
  • check Σε εξέλιξη
  • Κλειστό
  • Διεκπεραιώθηκε

18-11-2021

πριν 10 μέρες

Σε εξέλιξη

  • ΔΙΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΕΠΟΠΤΗ
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης

17-11-2021

πριν 11 μέρες

Ανοιχτό

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Αποκομιδή απορριμμάτων
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Διεύθυνση Καθαριότητας και Ανακύκλωσης

placeΈλλης Λαμπέτη 1, Θέρμη 570 01, Ελλάδα