#3811. Λανθασμένη σηματοδότηση

Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Πρόταση
Εμπλεκόμενα Tμήματα: Γραφείο Δημάρχου
Δημιουργήθηκε: 27-04-2021 18:31:49 (πριν ένα χρόνο)
Ενημερώθηκε: 28-04-2021 12:11:04 (πριν ένα χρόνο)
Γεωγραφικό πλάτος: 40.525775210141110
Γεωγραφικό μήκος: 22.979636407819623
Προβολές: 91
Ψήφοι: 0

Περιγραφή

Στο αεροδρόμιο, πρόσφατα έχει δημιουργηθεί ένας μεγάλος κόμβος κυκλικής πορείας, με λανθασμένη όμως σηματοδότηση. Έχουν τοποθετηθεί σε όλους τους δρόμους που καταλήγουν στον κύκλο, τρεις πινακίδες, αντί για δύο σωστές. "Stop", "κόμβος κυκλικής πορείας", "ανάποδο τρίγωνο". Το stop λέει, υποχρεωτικό σταμάτημα, και το ανάποδο τρίγωνο λέει, αν θέλεις σταματάς. Τι από τα δύο ισχύει; Η σηματοδότηση θα έπρεπε να γίνει βάσει προδιαγραφών για κόμβους κυκλικής πορείας. Αλλά αυτό προφανώς δεν υπάρχει. Η σωστή σηματοδότηση είναι: Στο κάτω μέρος, μπλε πινακίδα "κόμβος κυκλικής πορείας" και στο πάνω μέρος, "ανάποδο τρίγωνο", όπως είναι στον κόμβο κυκλικής πορείας κοντά στην αερογέφυρα Θέρμης. Επίσης στην άκρη του κύκλου (απέναντι από κάθε δρόμο) θα πρέπει να τοποθετηθεί η μπλε πινακίδα "κόμβος κυκλικής πορείας", και όχι η μπλε πινακίδα "υποχρεωτική δεξιά πορεία" *** α) Πιθανότατα να μην υπεύθυνος ο Δήμος Θέρμης για την συγκεκριμένη σηματοδότηση. Παρακαλώ όπως προωθήσετε το αίτημα στον υπεύθυνο. *** β) Στο παρελθόν έχω κάνει και άλλα αιτήματα, πριν 3-4 χρόνια, χωρίς να αλλάξει τίποτα μέχρι σήμερα. Παρακαλώ όπως δείτε τα αιτήματα: 3135 & 1826. *** γ) Τα αιτήματα 3140, 3150, 3197 έχουν κλείσει. Παρακαλώ όπως αλλάξετε την κατάστασή τους σε "κλειστό".

linear_scale Πρόταση

  • check Ανοιχτό
  • Σε εξέλιξη
  • Κλειστό
  • Διεκπεραιώθηκε

27-04-2021

πριν ένα χρόνο

Ανοιχτό

  • Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Πρόταση
  • Εμπλεκόμενα Tμήματα: Γραφείο Δημάρχου

placeΕΟ Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης, Θέρμη 570 01, Ελλάδα